Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.
С аудио-визуален спектакъл, концерт, комедийно шоу и много изложби започна общностният фестивал "48 часа "Варуша юг" във Велико Търново. Той се провежда в старата част на града и привлече много хора както от страната, така и от чужбина. Посетителите на общностното събитие могат да присъстват на над 100 различни прояви на повече от 120 участника, които се провеждат на близо 50 места.
Първите събития бяха открити още в ранните следобедни часове. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" посетителите можеха да разгледат изложбите "Мисли преди да пораснеш" и "Ако съдим книгата по корицата", а любителите на музиката да потанцуват на диджей парти на Самоводската чаршия. Малко по-късно израелският визуален артист, живеещ в Ирландия, Моран Бийн-нун се включи с уъркшоп и пърформанс, озаглавен "Това, което водата шепне". По същото време на плажа край река "Янтра" Йоана Стоянова
Американската попзвезда Тейлър Суифт бе увековечена със стенопис върху жилищна сграда в западногерманския град Гелзенкирхен, предаде ДПА.
Местният художник Бени Велтум, заедно с колегата си Левин Томала, създават огромен графит, за да уловят вълнението около концертите на Суифт, които се състояха по-рано тази година в Гелзенкирхен. Гелзенкирхен, който отдавна е известен сред германците като потиснат индустриален град, преживя прилив на енергия по време на турнето американската певица.
„Заразих се от еуфорията, която се усещаше по време на концертите на Тейлър Суифт“, каза Велтум пред ДПА и добави, че е искал да отрази с изкуството си „положителните вибрации и енергията“ в града.
Цветният графит на 34-годишната певица е висок 10 метра и широк 5 метра. „Трябваше да следвам интуицията си“, каза Велтум и допълни, че е
Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.
В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.
Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор
Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.
Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.
Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро).
Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр
Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.
Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея.
Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с
Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.
Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak, с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на германското списание Rock Hard, a в момента заемa #50 в класацията Top 100 Stoner Metal Albums Of All Time на онлайн изданието www.metalstorm.net.
През 2024 г. излиза вторият албум на Khirki, наречен Κυκενας (Древногръцка напитка, съставена от вода, едросмлян ечемик и подправки, в „Одисея“ магьосницата Цирцея добавя в напитката магическа отвара, за да омагьоса Одисей и неговите спътници). В Khirki са Димос Йоану – китара, вокали, Орестес Кацарос – бас, Орестес Маврос - барабани.
Vrani Volosa е бургаска метъл група с повече от двадесет годишна история. Има издадени четири албума и едно DVD, в подкрепа на които е направила множество концерти в страната и чужбина с групи като Ihsahn, Orphaned Land, Pungent Stench, Skyclad, Rotting Christ, Balfor, Raventale, Harmasar, Infected Rain, Blaze Of Sorrow, Celelalte Cuvinte. Последното творение на групата е дългосвирещият опус Woods Mountains Skies. Във Vrani Volosa са Кольо - китара, Александър - бас, Кристиян - барабани, Петър - китара, и Христо - вокали.
Изложбата „Да се оцветим“ на Левент Море ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 26 октомври. Това съобщиха от културния институт в официалната си фейсбук страница. Специален гост на събитието ще бъде световнопризнатият архитект и приятел на художника арх. Волф Прикс.
Тази експозиция е първото творческо пристъпване на Левент Море в пространството на казанлъшката галерия след неговата самостоятелна изложба в родния му град от 1992 година и е създадена специално за пространствата на институцията.
Левент Море е от онези художници, чието изкуство трудно може да се въведе в рамки - не само в преносен, но и в буквален смисъл, посочват от галерията. Това е, както го определя изкуствоведът Аксиния Джурова, „Диво усещане за цвят. Свят на наслоени усещания, примамливи светове от природния кръговрат до апокалиптични прозрения, обсебващ
Дипломати от посолството на Република Казахстан откриха тематична фотоизложба, посветена на Международния ден за действия срещу ядрените опити и закриването на Семипалатинския ядрен изпитателен полигон.
Откриването се състоя днес в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, като на него присъстваха почетният консул на Република Казахстан инж. Пламен Панчев, заместник-посланикът на Казахстан Руслан Амангелдин, областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-областен управител Нурджан Караджова, зам.-кметът по култура Пламен Панов и зам.-председател на общинския парламент - Стефан Послийски.
"Събрали сме се по един изключително важен повод, свързан с не особено спокойното и мирно време, в което живеем днес. Библиотеката като едно обществено пространство, достъпно за гражданите на Пловдив, е място, където подобни теми би трябвало да присъстват непрекъснато
Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“.
Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем.
По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението
Оперният певец Ли Яйкай от Китай влезе в образа на главния герой в премиерата на моцартовата опера „Сватбата на Фигаро“ на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.
Докторантът в китайската Национална музикална академия е сред тримата солисти, заедно с Никола Иванов и Боян Савов, които изпълняват ролята в спектакъла на режисьора Петко Бонев. Ли Яйкай, заедно с останалите си колеги, заслужено получи овациите на публиката в дебютната си изява на търновска сцена.
За солистичните роли в операта „Сватбата на Фигаро“ се подготвиха артисти от пет държави. След кастинг, на който се явиха 65 солисти от седем страни, за участие в спектакъла бяха поканени оперни изпълнители от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България.
Още двама китайски изпълнители, които учат в страната ни,
Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.
Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.
„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.
Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.
„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя